خوب بپرسیم

یکی از علایق من، سر زدن به انجمن مودل فارسی است. خب این انجمن مثل هر انجمن نرم‌افزاری فرصت خوبی است برای تبادل نظر و همفکری و رفع مشکلات. من هم دوست دارم که هر از گاهی به اونجا سر بزنم و از پرسش‌وپاسخ‌ها استفاده کنم یا اگر کمکی از دستم بر میاد انجام بدم. یکی از چیزهایی که من تو فودل دوست دارم، روحیهٔ کمک‌کردن هست. تمام کسانی که تو فودل مشغول به کار هستن، می‌تونن حتی از توی شرکت و به‌عنوان ساعت کاری، بخشی از زمانشون رو به کمک کردن در انجمن اختصاص بدن. در عین حال قوانین انجمن رو هم رعایت می‌کنیم و هیچ‌گونه تبلیغی برای فودل انجام نمی‌دیم. اما راستش توی انجمن، این روحیهٔ مشارکت رو به‌جز در یک عدهٔ محدود، بین بقیه کاربران خیلی نمی‌بینم. چند وقتی هست که می‌بینم کلا افراد فقط سؤال می‌کنند و کمتر کسی در پاسخ‌دهی مشارکت می‌کنه. نمی‌دونم علتش چیه؟

 • آیا ما فرهنگش را نداریم؟
 • آیا کلا تعداد مودل‌کارهای فارسی‌زبان کم هستند؟
 • یا چیزهای دیگه‌ای هست؟

خیلی‌ها سؤال دارن و می‌خوان که جواب سؤال و مشکلشون رو بگیرن، ولی متاسفانه انگار بعضی‌ها دلشون می‌خواد راه حل مشکل رو فقط خودشون یاد بگیرن! پیغام خصوصی می‌دن و سؤالشون رو می‌پرسن. یعنی نمی‌دونم چرا سؤالشون رو تو تالار مطرح نمی‌کنن؟ اینجوری علاوه بر خودشون، بقیه هم از جواب منتفع میشن! بهتر نیست؟ جریان تبادل دانش و گردش اطلاعات و تجارب و یادگیری‌ها شاید یکی از مهمترین محورهای اصلی رشد مودل است.

بگذریم…

اما حالا این سؤال کردن خودش داستان دارد. نکته‌ای که بیشتر از همه ذهن منو مشغول کرده نحوه بیان مشکل است. این حداقل یکی از معضلات کسانی است که می‌خواهند به‌عنوان مودل‌کار کمک‌کننده، اقدام به پاسخ‌گویی کنند. مشکل عمده این است که افراد خیلی کلی مشکل‌شان را مطرح می‌کنند. آنقدر کلی که نگو…. شاید کمی بدتر از این جوک‌هایی که در مورد مشتریان مایکروسافت و تیم پشتیبانی در میارند… 😋😉 تا جایی که حقیقتا مطمئن می‌شی که اینا جوک نیست واقعیت است. بذارید یه‌کم غُر بزنم…

مثلا:

 • یکی می‌گه: من مودلم بالا نمیاد؟ چه‌کار کنم؟
  منم اول با خودم می‌گم: آخه این که تو گفتی آنقدر کلی است که من نمی‌دونم چی جواب بدم؟ حداقل بگو چه نسخه‌ای از مودل را داری نصب می‌کنی؟ یا تا چه مرحله‌ای پیش رفتی؟ چه پیغام خطایی دریافت کردی؟ روی چه سیستم‌عاملی داری نصب می‌کنی؟ حداقل یک عکسی بذار از اون خطا که بفهمم چی به چی است.
 • یا یکی دیگه می‌گه: من برای ثبت‌نام کاربرها خطا می‌گیرم. می‌شه کمک کنید؟
  دوباره من با خودم میگم: عزیز جان، بگو روی چه نسخه‌ای از مودل داری کار میکنی؟ خطایی که می‌گیری چیه؟ روش ثبت‌نامی که استفاده می‌کنی چیه؟ اینکه فقط بگی خطا می‌گیرم که نشد توضیح! دقیقا عین پیغام خطا رو بگو. خودثبت‌نامی است یا ثبت‌نام دستی یا …؟
 • اون یکی می‌گه: قالب گرافیکی من آیکون‌ها و اسلایدشو رو درست نمایش نمی‌ده! چی رو درست تنظیم نکردم؟
  و من دوباره با خودم می‌گم: جان هرکسی دوست داری یه‌کم دقیق‌تر و واضح‌تر توضیح بدهید. ماهایی که دوست داریم کمک کنیم، که پشت دستگاه و سیستم شما نیستیم که حدس بزنیم چی به چی است. خب حداقل بگو داری از چه قالب گرافیکی استفاده می‌کنی. اسمش رو که دیگه می‌تونی بگی؟ بعدش یک عکس بفرست ببینم تنظیماتت چیه تا بعد ما بگیم چی رو تنظیم کردی یا نکردی و …

البته بعدش سعی می‌کنم با لحنی شایسته اینا را بپرسم. چون می‌گم خب شاید بلد نیستیم طرح اشکال کنیم. چون منم اول بلد نبودم و کم‌کم یاد گرفتم.

البته این موارد مثال‌های خیلی کلی بودند. خلاصه شما توی هر جایی که کار می‌کنید یا با هر کسی که کار می‌کنید و مراوده دارید‌ به‌خصوص که از راه دور باشه و مجازی، دقیق با رسم شکل مشکل را توضیح دهید😉.  حتی پیش دکتر حاذق هم که بروید اگر دقیق خودتان و مشکلتان را توصیف کنید قطعا توصیه‌های بهتری می‌گیرید (با احترام به جامعه پزشکان، البته اگر دکترش از این دکتر تجاری‌ها نباشه).

و واقعا راست میگن که: طرح درست مسئله و مشکل، نیمی از راه حل است.