مودل ۳٫۷ منتشر شد!

مودل ۳٫۷ منتشر شد!

در این نسخه قابلیت‌های جدیدی اضافه و موارد فراوانی بهبود داده شده است:

تالار گفتگو: تحول اساسی در معماری داخلی و امکانات جدید
در این نسخه بهبودهایی اساسی در ماژول تالار گفتگو داده شده است و همچنین امکانات جدیدی به آن اضافه شده است. از جمله قابلیت‌های جدید می‌توان به امکان اضافه‌کردن و ویرایش مطالب بدون نیاز به بارگیری مجدد صفحه، قابلیت پاسخ دادن به مطالب تالار به‌صورت خصوصی، ستاره‌دار کردن و مرتب‌کردن مطالب، و قابلیت قفل‌کردن مباحثات به‌طور دستی اشاره کرد. علاوه بر مواردی که ذکر شد، در پشت صحنه، تغییرات مفصلی در معماری و کد این ماژول داده شده است تا راه برای توسعه و پیشرفت این ماژول در آینده هر چه هموارتر شود. این پروژه به سفارش و با حمایت انجمن کاربران مودل(*) پیاده‌سازی شده است.
* انجمن کاربران مودل: Moodle User Association یا به‌اختصار MUA

ادامه بهبودهای صورت‌گرفته در سیستم پیام‌رسانی
در مودل ۳٫۶ سیستم پیام‌رسانی در مودل تحول اساسی داده شد. علاوه بر بهبودهای ظاهری صورت‌گرفته در سیستم ارسال پیام، قابلیت پیام گروهی نیز در نسخهٔ ۳٫۶ اضافه شده بود. حال در مودل ۳٫۷ بهبودهای بیشتری روی پیغام‌دهی صورت گرفته است. به‌طور مثال می‌توان اطلاعیه‌های مربوط به مکالمات خصوصی یا گروهی را خاموش کرد، از کلیه پیام‌های دریافتی در قالب یک ایمیل کلی باخبر شد، در صورت دارا بودن مجوز پیامی را برای همه کاربران در یک پیغام گروهی پاک کرد، یا با ارسال پیام به خود پیام‌ها و یادداشت‌ها و لینک‌های مهم و مفید را نگهداری کرد. بهبودهای داده‌شده محدود به موارد ذکر شده نیستند.

پیشبرد واکاوش یادگیری(*)
هدف پروژهٔ واکاوش یادگیری این بوده است که فعالانه به مربیان کمک کند و درک بهتری از اینکه فراگیران چطور در مسیر یادگیری خود به پیش می‌روند به آنها بدهد. پروژهٔ واکاوش یادگیری یک پروژهٔ در حال پیشرفت است و در مودل ۳٫۷ گسترده‌تر شده است.
* واکاوش یادگیری: Learning analytics

Open badgeهای نسخه ۲ و کوله‌پشتی Badgr
پشتیبانی از Open Badge های نسخهٔ ۲٫۰ در مودل ۳٫۷ بهبود داده شده و امکان اتصال و تبادل مدال‌ها با سامانهٔ Badgr فراهم شده است. با توجه به اطلاعیهٔ Mozilla مبنی بر متوقف شدن کوله‌پشتی Mozilla و توصیه به مهاجرت به سامانهٔ Badgr، این تغییرات بسیار مهم و به‌موقع بودند.

تغییرات پوسته
مودل ۳٫۷ شامل تغییرات مهمی در ارتباط با پوسته‌ها است. از این نسخه به بعد، تمام پوسته‌های مودل مبتنی بر Bootstrap 4 هستند. پوستهٔ تمیز (clean) که مبتنی بر Bootstrap 2 بود، با یک پوستهٔ جدید به نام کلاسیک (classic) جایگزین شده است. در ادامهٔ این تحول، پشتیبانی از Bootstrap 2 متوقف شده است و مودل تمرکز خود را بر روی Bootstrap 4 منعطف کرده است.

فیلدهای سفارشی برای درس‌ها
در این نسخه می‌توانید علاوه‌بر فیلدهای استانداردی که درس‌ها دارند، یک سری فیلدهای سفارشی برای درس‌ها تعریف کنید. این فیلدها در صفحهٔ تنظیمات درس‌ها نمایش داده می‌شوند و از آنها می‌توان برای نمایش دادن اطلاعات اضافی مهم در مورد درس‌ها به کاربران استفاده کرد.

LTI 1.3 و Advantage
این جدیدترین نسخهٔ استاندارد تعامل‌پذیری ابزارهای یادگیری (Learning Tools Interoperability یا به‌اختصار LTI) است که توسط کنسرسیوم یادگیری جهانی IMS منتشر شده است و امنیت بهتری را ارائه می‌کند. این استاندارد به‌اشتراک‌گذاری و پیوند دادن محتواها و منابع را بین سامانه‌های یادگیری مختلف تسهیل می‌کند. مودل به‌عنوان یک پیشرو، یکی از اولین سامانه‌های یادگیری است که این استاندارد را پیاده‌سازی کرده است.

دسترس‌پذیری(*)
دسترس‌پذیری یک اولویت همیشه‌درجریان در مودل است. در همین راستا، بهبودهای جدیدی در نسخهٔ ۳٫۷ روی میزان دسترس‌پذیری پوستهٔ شتاب (Boost) و تالارهای گفتگو در مودل صورت گرفته است.
* دسترس‌پذیری: Accessibility

تقدیم به Open University

انتشار مودل ۳٫۷ به Open University تقدیم شده است. Open University یکی از قدیمی‌ترین استفاده‌کنندگان، حامیان، و مشارکت‌کنندگان در پروژهٔ مودل است. این دانشگاه که امسال پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را جشن می‌گیرد، به‌عنوان یکی از پیشگامان آموزش از راه دور، تحصیلات عالیه را برای بیش از ۲ میلیون دانشجو از بیش از ۱۵۷ کشور جهان فراهم کرده‌است.
Open University از سال ۲۰۰۶ از مودل استفاده می کند.


برای راه‌اندازی مودل یا ارتقای مودل خود به نسخهٔ ۳٫۷ با ما تماس بگیرید.