اوضاع و احوال این روزها و گزارش‌ها در مودل

به‌طور کلی گزارش‌ها در زندگی موثر هستند و باعث آگاهی مدیران و حتی مردم می‌شوند. مثلا همین گزارش‌هایی که از بحران ویروس کرونا – که متاسفانه در اکثر کشورها همچنین کشور عزیزمون ایران وارد شده و همه ما رو نگران کرده – رو وقتی می‌بینیم به عمق فاجعه پی می‌بریم. مثلا وقتی هر روز گزارش‌ها نشان می‌دهند که تعداد مبتلایان و فوت‌شدگان در حال افزایش هستند، باعث می‌شه که ما این بحران رو جدی بگیریم. در عین حال گزارش‌های بهبود افراد و راه حل‌های درمان و پیشگیری هم موجب امید می‌شود. در دسترس بودن این گزارشات در سامانه‌هایی که به این منظور تاسیس شده‌اند مهم است.

در سامانه‌های آموزشی نیاز به گزارش یکی از مهمترین نیازها است. گزارش‌ها می‌توانند عملکرد کاربران و حتی سامانه رو در اختیار مدیران سامانه قرار بدهند و بر اساس همین گزارش‌ها هست که مدیران می‌توانند عملکرد کاربران رو مشاهده کنند و حتی سامانه خودشون رو بهبود ببخشند.

در سامانه مودل هم انواع گزارش‌ها وجود داره. بعضی گزارش‌ها در سطح سایت هستند که معمولا برای مدیر سایت در دسترس هستند و بعضی گزارش‌ها هم در سطح درس. حالا این گزارش می‌تونه گزارش کاربر، درس، یا نمره باشه.

البته مودل گزارش‌های زیادی داره ولی بعضی سامانه‌ها و مراکز آموزشی، گزارش‌هایی را می‌خواهند که در خود مودل وجود ندارد و باید براشون پلاگین جدید از نوع گزارش بنویسیم. این گزارش‌ها به نوعی گزارش های کاستومایز شده بر اساس نیاز مشتری خواهد بود. این که گزارش برای چه سطحی باشد – برای چه نقشی قابل دسترس باشد – چه اطلاعاتی را نشان دهد و جزییات بیشتر. اگه سامانه از پرداخت الکترونیکی استفاده کرده باشه بسیار منطقی خواهد بود که گزارش از پرداخت‌ها هم وجود داشته باشه. در مودل یک گزارش می‌تونه متشکل از یک جدول با ستون‌های مورد نیاز طبق سفارش مدیر یک سامانه باشه. این جدول می‌تونه قابلیت‌هایی متنوعی داشته باشه. مثلا:بر اساس هر ستون مرتب‌سازی بشه (صعودی – نزولی). یا قابلیت دانلود داشته باشه. همچنین علاوه بر جدول می‌تونه شامل نمودار (نمودار دایره ای – میله ای – خطی) هم باشه. و داده‌ها و نتایج را به صورت فایل هم دریافت کرد.

به هر حال تنظیم گزارش‌های مناسب در هر سامانه‌ای در آگاهی و تصمیم‌گیری مدیران و کاربران نقش موثری در بهبود شرایط دارند. به هر صورت امیدوارم با اطلاع از گزارش‌های صحیحی که منتشر می‌شه، هر چه زودتر بحران‌های کشور عزیزمون مخصوصا بحران ویروس کرونا که فعلا حدود یک ماه زندگی‌هامون رو تحت تاثیر قرار داده، حل شود. البته این کار فقط با همت خودمون و رعایت نکات بهداشتی میسر خواهد شد. از جمله اینکه با رعایت توسط خودمان این ویروس بیشتر انتقال پیدا نکنه و هر چه زودتر از بین بره.