تقویم

داشتم فکر می‌کردم چقدر زمان زود می‌گذره… انگار تازه نوروز تموم شده بود. ولی وقتی تقویم رو نگاه می‌کنی می‌بینی چیزی به آخرهای شهریور نمونده. و به‌زودی مهر ماه و سال تحصیلی شروع می‌شه. هرچند که خبرهای خوب کمتر شنیده می‌شه و حالت رو می‌گیره ولی هوا که یک‌کم دل‌انگیز شده بهت امید می‌ده. زمان چیز مهمی است. این بُعد عجیب دنیای ما! یه وقت‌هایی فکر می‌کنم که چقدر خوبه بدون زمان بودن ولی گاهی فکر می‌کنم ممکنه در درازمدت خسته بشی! شایدم نشی! به هر صورت فعلا به نظرم خوبه که روزگار در گذر است.

گفتم تقویم یاد تقویم شمسی مودل افتادم. امروز اتفاقی سری زدم بهش ببینم آمارش در چه وضعیتی است. خدایی تقویم شمسی یکی از اون کارهای خوب و ماندگار آقای رضایی است. مطابق گزارش مودل طی ۱۲ ماه گذشته بیش از ۸۰۰ بار این تقویم دانلود شده. یعنی تقریبا ماهانه حدود ۷۰ بار تقویم شمسی دانلود می‌شه. حتی اگر نصف این مقدار را هم درست فرض کنیم، یعنی می‌شه حدس زد که تقریبا ماهانه ۳۰ تا سایت مودل نصب شده که از تقویم ایرانی (جلالی/شمسی) استفاده می کنند.

اصلا بگو نصفِ نصف. بازهم اگر فرض بگیریم که حداقل طی شش ماه گذشته، هر ماه حدود ۱۵ تا سایت مودل داره نصب و راه اندازی می‌شه اخبار خوبی است و نشان از جا افتادن خوب این سامانه مدیریت یادگیری برای فارسی زبان‌هاست که امیدوارم حداقل به همین نسبت کیفیت برنامه‌های آموزشی آنلاین هم ارتقا پیدا کنه.

زمان در قالب تقویم در یک پلتفرم آموزشی، اون هم توی دنیای مجازی یک ماژول ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. شاید خوب باشه اشاره کنم که به مدد تلاش آقای رضایی تغییراتی در معماری مودل صورت گرفت که باعث شد که نه‌تنها تقویم شمسی که تقویم قمری و ژاپنی و بقیه تقویم‌ها هم بتوانند به مودل اضافه بشن و دامنه کاربری برنامه مودل، از این جنبه برای ملت‌هایی که تقویم‌شان متفاوت است فراهم بشه. دستت درد نکنه. یک کار اساسی خوب در یک پلتفرم رو پیشرفت،‌ قطعا باعث پیشرفت است،‌ هم برای خودمون هم برای دیگران و هم برای اینکه دنیا را یه کم برای تعداد بیشتری جای بهتری کنیم.

آرزو میکنم تقویم‌مان پر از اتفاق‌های خوب باشه. پر از علامت‌های شاد و رویدادهای به‌دردبخور.