زمستان بی‌رمق و MOOC پر انرژی

این روزها در ایران عزیز، حال و هواها خیلی روبه‌راه نیست. بحران‌های مختلف پشت سرهم و پیچیدگی مشکلات، فشارهای وارد بر انسان و طبیعت و روح‌وروان را دوچندان کرده است. بحران اپیدمی بیماری‌های واگیردار و بحران اقتصادی که بیش از پیش به چشم همه می‌آید، نگرانی‌ها را بیشتر کرده است. البته بعد از هر زمستان،‌ خوشبختانه بهار است و این چرخهٔ طبیعت همواره تایید و پیغامی است بر اینکه امید و ناامیدی همواره در کنار هم معنا می‌شوند و دیر یا زود بهار می‌‌رسد و تلاش برای نو شدن یک ضرورت و نیاز است.

وقتی بحران اقتصادی فضای یک جامعه را در بر می‌گیرد یکی از تغییرات عمده را می‌توان در بازار آموزش و یادگیری هم مشاهده کرد. همان امید تشویق کنندهٔ افراد به ایجاد تغییر است. به‌خصوص تغییر در درون خود، و نمود یکی از این تغییرات تمایل به سرمایه‌گذاری افراد بر روی خود و توسعهٔ توانایی‌های جدید و یافتن مسیر نو است. البته این شرایط در بُعدی دیگر، پیوند مستقیمی دارد بر خصوصیتی ذاتی در آدمی یعنی اشتیاق به دانستن و بدیهی است که یادگیری و آموزش با دانستن در پیوند هستند.

در عصر جدید، تکنولوژی‌های آموزشی مسیر و کیفیت این خود-یادگیری را نیز متحول کرده‌اند. شاید برای همین است که شما این روزها بیشتر از هر زمانی از دوره‌های آموزشی مختلف باخبر می‌شوید. یادگیری مستمر و منطبق با زمان و فرصت یادگیرنده در بستر آموزشی کارآمد، ضرورتی انکارناپذیر است. یادگیری‌های یک‌طرفه اگرچه در ظاهر بسیار ارزنده هستند ولی بدون فرصت ارزیابی و بازخورد با مشکل همراه می‌شوند و ممکن است ما را در مسیر ناامیدی مجدد قرار دهند. در کنار این شاخصه مشاهده می‌شود که یادگیری جمعی در فضای مجازی، سرعت و کیفیت آموزش را بیشتر می‌کند.

نمی‌دونم در مورد مووک چقدر می‌دانید! ولی در راستای صرفا همان چند نکتهٔ بالا، طی حداقل ۶ سال اخیر در فضای مجازی، بحث دوره‌ها و کلاس‌های پرجمعیت مجازی بحث داغ و مفصلی است. اصطلاح مووک یا MOOC که مخفف Massive Open Online Courses است، باعث پیشرفت جالبی در حوزهٔ آموزش همگانی و رایگان شده است.

مودل هم در این زمینه به خاطر سابقه‌ای که دارد مرتب دوره‌های پرکاربرد و ساده‌ای تحت عنوان Moodle MOOC را با استفاده از ابزار پیشرفته خودش یعنی پلتفرم مودل، برای آموزش امکانات نسخهٔ جدید مودل برگزار می‌کند. امسال هم همراه با ارائه نسخه ۳٫۸ مودل، جمعیت زیادی از افراد علاقه‌مند به کار با امکانات و توانمندی‌های مودل از سراسر جهان سراغ این دوره آموزشی آمدند و خیلی خوشحالیم که در زمستان امسال تعداد کاربران ایرانی شرکت کننده در این دوره بیشتر از پیش شده است. در این دوره بیش از ۶۰۰۰ نفر شرکت کردند و با کمک هم و دو نفر از خوب‌های مودل یعنی Mary و Helen این دوره طی ۴ هفته پرانرژی برگزار شد.

اگر این دوره را از دست دادید نگران نباشید. این دوره هر شش ماه یک بار تکرار می‌شود.
گروه فودل هم همچنان برنامه‌های اختصاصی آموزشی خود را، با کیفیت بالا برای گروه‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌هایی که مشتاق ارتقاء کیفیت آموزش مجازی خود هستند اجرا خواهد کرد.

برای اطلاع بیشتر به اینجا مراجعه کنید: https://foodle.org/آموزش/ و برای ما پیغام بگذارید.