نوروز ۹۸: پیشگیری و نقشه راه

این روزها در ایام عید نوروز ۹۸ خبرهای خوبی از هم وطن‌هایمان نمی‌شنویم. شرایط آب‌وهوا و مشکلات شهری و مدیریتی مرتبط با آن،‌ موجب شده تا اتفاقات ناگوار دامنه‌دارتر بشه و خبرهای ناراحت‌کننده در این ایام بیشتر بشه… اما به‌هرصورت به‌امیدِ خدا امیدوارم بعد از این ایام، خبرهای خوب اطرافمون در کنار سختی‌های روزگار بیشتر بشه…
در هر شرایط بحرانی، هر کدام از ما احتمالا از منظر خودمون به موضوعات توجه می‌کنیم. در برخی از موارد این منظر و دیدگاه‌ها مشترک است و در برخی دیگر این دیدگاه‌ها متفاوت از هم هستند. یکی از بحث‌هایی که همیشه در این شرایط بهش پرداخته می‌شه مسئلهٔ پیشگیری است. پیشگیری هم البته جنبه‌های مختلفی داره. آموزش همگانی یا اطلاع‌رسانی به‌موقع و یا هشدارها از دسته مسائل پیشگیری‌کننده برای مواجه با بحران است.
در این زمینه شخصا در این شرایط مرتبط به این فکر می‌کنم که هر چی دامنهٔ آموزش‌های همگانی مؤثر، پایدار و دائم در مورد بحران‌های جمعی و راه‌حل‌هایش بیشتر باشد قطعا باعث می‌شه که ما از این طریق در مواجه با بحران‌ها آماده‌تر باشیم. حالا این آموزش‌ها می‌تونه در سطوح مختلف و با پیچیدگی و یا شیوه‌های مختلف برای مقاطع متفاوت ارائه بشه. امیدوارم در کشور ایران هم به مرور ما بتوانیم دانش و تجربه آموزش همگانی الکترونیک و مجازی و رایگان را توسعه بدهیم و این چنین آموزش‌هایی (آموزش مسائل عمومی در مواجه با بحران‌های محیط زیستی یا طبیعی و …)، بخشی جدایی‌ناپذیر از بدنهٔ آموزش مدارس و مؤسسات دولتی بشود تا تعداد هرچه بیشتری از مردم همواره آماده باشند و اینطور نشه که فقط در ایام بحران به این فکر کنیم که حالا چه‌کار باید کرد.
البته آماده بودن زیرساخت‌ها و مسائل دیگر که این روزها در شبکه‌های اجتماعی در موردشون صحبت می‌شه، در کنار این آموزش‌های همگانی مؤثر هم اساسی و بخش جدایی‌ناپذیر دیگر این آموزش است.

امروز که داشتم در کنار این جریانات، به اخبار و آیندهٔ پروژهٔ مودل به‌عنوان یک پلتفرم موفق در آموزش مجازی می‌پرداختم، رسیدم به نقشه راه مودل ۳٫۷ (چقدر این عبارت Roadmap در شرایط این ایام نوروزیِ پُرحادثه، پُرمعنا می‌شه) خلاصه داشتم مرور می‌کردم که چه مواردی در اولویت است و قرار است کجاهای مودل تغییرات و امکانات جدید رو ببینیم. با خودم گفتم خلاصه‌اش را اینجا با شما در میان بگذارم:

  • یک خبر خوب تغییراتی است که قرار است در ماژول Forum یا همان تالار گفتگو ظاهر شود. امکاناتی مثل لایک کردن و پاسخ خصوصی به یک پست، قفل کردن یک بحث و گفتگو به صورت دستی و موارد دیگر…
  • یک مطلب جالب دیگه تغییراتی اساسی در بحث Theme است و اون ظاهر شدن قالب گرافیکی یا نمای کلاسیک است که بر اساس گفتگوهایی بوده که توی تالارهای گفتگوی مرتبط پیرامونش بحث شده.
  • پشتیبانی از LTI ۳٫۱ که خودش بحث جالب و مفصل و جدایی است که یک روز در موردش خواهم نوشت.
  • همینطور پشتیبانی از Open Badges v2 یکی از موارد اصلی مطرح شده در مودل ۳٫۷ است.
  • حتما متوجه بخش جدید Learning analytics در مودل شده‌اید. این بخش هم در حال ارتقا است که در حوزه آموزش مجازی ابزار بسیار کارآمدی است.
  • و همانطور که متوجه تغییر عمده در محیط پیغام خصوصی مودل ۳٫۶ شده‌اید،‌ این تغییرات و بهبود در نسخه ۳٫۷ هم ادامه خواهد داشت.
  • و در مجموع در بحث مجوزها و دسترسی‌ها یا همون accessibility هم بهبودهای مفصلی در راه است.

اینطور که تیم مودل برنامه‌ریزی کرده در اردیبهشت نسخهٔ جدید رونمایی می‌شه و خوشحالیم که آقای رضایی یکی از همکاران ایرانی مودل از شرکت فودل در این تیم همکاری می‌کنند. قطعا خبرهای دقیق‌تر را از ایشان در همین سایت خواهید خواند. البته مودل، دربارهٔ نسخهٔ ۳٫۸ و تغییرات اون هم توضیحاتی داده، که باشه برای بعد.

در این سال آرزو می‌کنم و امیدوارم که نقشه راه آموزش‌های همگانی و مجازی در هر سبک و سیاق با هر پلتفرمی در ایران بیشتر از پیش توسعه پیدا کنه و در ارتقاء فرهنگ دانایی ایران‌زمین مؤثرتر عمل کند.

نقل همه یا بخشی از متن با ذکر منبع و لینک مجاز است.